Motoryzacja

Czego nie może zabraknąć w samochodzie wyczynowym?

Samochody wyczynowe znacznie różnią się od ich miejskich odpowiedników – w końcu przeznaczone są do czegoś zupełnie innego! Wyposażenie samochodu wyczynowego musi być przede wszystkim przemyślane, ukierunkowane na bezpieczeństwo i dostosowane do charakterystyki sportów moto. Wszystkie elementy wyposażenia samochodu sportowego muszą posiadać również odpowiednie zezwolenia, homologacje i pochodzić od sprawdzonych producentów.

Klatka bezpieczeństwa jako podstawa samochodu wyczynowego

Podstawą wyposażenia samochodu wyczynowego jest oczywiście klatka bezpieczeństwa. Choć wszyscy ją kojarzą, to niewiele osób wie, jak ważne jest jej dobre wykonanie i wykorzystanie do odpowiednich materiałów. Klatka bezpieczeństwa chroni kierowcę i pilota podczas kolizji lub dachowania przed ewentualnym zgnieceniem, uszkodzeniem czaszki i kręgosłupa. Jak? Klatka po prostu zapobiega zapadnięciu się dachu samochodu, a także chroni przez zgniotem w przypadku uderzenia w tył pojazdu. Właśnie dlatego klatki do samochodów wyczynowych muszą być wykonane z solidnych materiałów, które dadzą radę powstrzymać ogromną siłę i prędkość. Wybierając je należy więc celować w sprawdzonych i pewnych producentów, a także zwrócić uwagę na gwarancję – właśnie dlatego znacznie lepiej celować w całkowicie nowe klatki aniżeli w używane. Nie znając ich historii, a także nie posiadając gwarancji możemy narazić się nie tylko na koszta ale i uszczerbek na zdrowiu. 

System gaśniczy w samochodzie wyczynowym

Systemy gaśnicze są podstawowym elementem wyposażenia bezpieczeństwa w samochodach wyczynowych oraz rajdowych. W razie konieczności ich użycia mogą uratować nie tylko zdrowie ale i życie kierowcy, pilota i osób znajdujących się niedaleko samochodu. W sklepach dostępne są zarówno elektryczne, jak i mechaniczne systemy gaśnicze dedykowane samochodową wyczynowym i rajdowym – posiadają one homologację FIA. Pamiętajmy jednak, aby regularnie sprawdzać stan systemu gaśniczego i jego datę ważności. W przeciwnym razie może on nie działać poprawnie. Pamiętajmy również o tradycyjnej gaśnicy ręcznej.
System gaśniczy wysokiej jakości znajdziesz na stronie https://motorsport.2brally.pl/pl/system-gasniczy-fia.