PoradnikUncategorized

Jak wybrać dławnice kablowe?

Dławnice kablowe to z pozoru niewielkie elementy, jednakże okazują się niezbędne, kiedy chcemy na przykład przeprowadzać przewody przez ścianę lub też obudowę. Ich dodatkową funkcją jest ochrona kabla. Właśnie z tego powodu są one bardzo ważne i warto zdecydować się na zakup tych dławnic, które wyróżniają się odpowiednimi parametrami. Jak zatem wybrać najlepsze dławnice kablowe? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Dławnice kablowe – krótka charakterystyka

Dławnice kablowe inaczej nazywane są również dławikami albo przepustami kablowymi. Zastosowanie tych elementów można opisać krótko – dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie przewodu elektrycznego przez jakiś element stały, którym w praktyce najczęściej okazuje się ściana. Często wykorzystuje się je także podczas przeprowadzania kabli przez meble. Dławnice kablowe skutecznie chronią powłokę izolacyjną kabla przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Dławnice kablowe – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli wybieramy dławnicę kablową, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Na rynku znajdziemy dławnice kablowe wykonane z tworzywa sztucznego, gumy lub metalu. Dławnice kablowe z tworzyw sztucznych wyróżnia przede wszystkim duża odporność na zmienne warunki atmosferyczne, te z gumy są najczęściej wybierane i najpowszechniejsze na rynku. Ich cechą charakterystyczną jest dobre dostosowanie do budowy kabla, a także łatwym montażem, co docenia wielu użytkowników. Dużą wytrzymałością wyróżniają się też dławnice kablowe metalowe, są też odporne na różnorodne uszkodzenia.

Innymi parametrami, na które trzeba zwrócić uwagę, to między innymi rozmiar, kształt czy stopień ochrony. Warto wziąć te wszystkie różnice pod uwagę, aby wybrać produkt, który będzie najlepiej dopasowany do potrzeb podczas prowadzenia kabli.

Dławnice kablowe – jak wybrać?

To, na jakie dławnice kablowe się zdecydujemy, uzależnione jest w dużej mierze od tego, w jakich warunkach będą one użytkowane. Na model gumowy warto zdecydować się na przykład w przypadku urządzeń elektrycznych, natomiast metalowe sprawdzą się doskonale tam, gdzie pojawiają się bardzo wysokie temperatury.

Dławnice kablowe – gdzie kupić?

Jeżeli decydujesz się na zakup dławnicy kablowej, to warto postawić na firmy z doświadczeniem na rynku, które oferują sprawdzone produkty wykonane z materiałów wysokiej jakości. Dzięki temu masz pewność, że dławnice będą wytrzymałe i staną się skuteczną ochroną kabla. Takie dławnice kablowe oferuje na przykład firma Ex-Con: https://www.ex-con.pl/dlawnice/