Uncategorized

Bezpieczny przewóz towarów. Jak się mają do tego polskie przepisy?

Transport jest nieodzowną częścią całej gospodarki. Przewóz towarów z miejsca w miejsce napędza cały rynek pracy jak i konsumpcję. Jak każdy proces logistyczny, transport posiada również pewne przepisy, których należy przestrzegać. Unikanie i znajdowanie innych rozwiązań może się skończyć złamaniem prawa, a w konsekwencji karami w postaci grzywien, a nawet pozbawienia wolności. 

Przepisy dotyczące masy towaru

Każdy pojazd przeznaczony do transportu towaru posiada określone limity związane z przewozem. Polskie jak i europejskie prawo trzyma się zasad utrzymujących konkretne limity związane z faktem, że ładunek nie może przekraczać masy całkowitej czy dopuszczalnej ładowności pojazdu. Cały towar znajdujący się w transporcie powinien być również zabezpieczony odpowiednimi pasami i linkami do tego stopnia, aby nie mógł się przemieszczać w czasie przewozu. Jest to ochrona, która wpływa nie tylko na zminimalizowanie potencjalnych uszkodzeń, ale także zabezpiecza przed potencjalnym hałasem. Towary powinny być tak umieszczane, aby nie mogły się przesuwać w czasie jazdy. Niestety wiele firm transportowych ustawia towary intuicyjnie co prowadzi do uszkodzeń, a w konsekwencji kar od producentów i dystrybutorów. 

Bezpieczny przewóz umożliwiają dwa elementy – opakowanie produktów adekwatne do rodzaju dóbr oraz odpowiednie rozmieszczenie ładunku, które nie jest zagrożone na stopniowe przesuwanie się z miejsca. Pamiętajmy, że mniejsze straty to większy zysk dla firmy odpowiedzialnej za transport. To właśnie dlatego dostawcy powinni zadbać o każdy szczegół, aby w przyszłości móc w pełni zarabiać na wykonywanym przez siebie zawodzie. 

Zabezpieczenie dla transportu – pojemnik siatkowy 

Odpowiednie materiały do zachowania bezpieczeństwa w czasie transportu powinny charakteryzować się przede wszystkim wysokim stopniem wytrzymałości na czynniki zewnętrzne i nie tylko. Pojemnik siatkowy to klasyczna forma tak zwanego gitterbox, który wytwarzany jest z metalu. Na stronie producenta http://stalbox.pl/ znajdziemy również nadstawki paletowe i kosze metalowe, które mogą być wykorzystywane na magazynach.