Uncategorized

Obowiązek gaśnicy w samochodzie – prawdy i mity dotyczące wyposażenia samochodu

Wokół kwestii wyposażenia samochodu urosło wiele mitów, na które wpływ ma przede wszystkim, to że w zależności od kraju – przedmioty, które musimy posiadać w samochodzie się nieco różnią. Dlatego też pojawia się coraz więcej informacji, które nie zawsze są sprawdzone. Tak samo wygląda sytuacja w kwestii obowiązku posiadania gaśnicy w samochodzie. Jak więc wygląda legalizacja gaśnic, czy gaśnica w samochodzie jest wymagana i jakie jeszcze elementy powinny się znaleźć w naszym aucie? 

Jakie elementy wyposażenia samochodu są obowiązkowe w Polsce?

Jeśli chodzi o przepisy prawa w Polsce, to tutaj obowiązkowe jest posiadanie w samochodzie gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Zaleca się również, aby na wyposażeniu samochodu mieć kamizelkę i oczywiście apteczkę. Okazuje się, że za brak gaśnicy w samochodzie można dostać mandat od 20 do nawet 500 złotych. Jednak posiadanie gaśnicy to nie jedyny warunek. Pamiętajmy, że musi być ona umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Dlatego odpada trzymanie gaśnicy na samym dnie załadowanego bagażnika. Gaśnica samochodowa służy przede wszystkim do tego aby w jak najszybszym czasie uniemożliwić wybuch lub pożar, dlatego powinna się znajdować w takim miejscu, w którym będzie możliwe szybki i sprawne użycie jej. Co do gaśnic samochodowych, jeszcze jednym ważnym elementem jest jej waga. Przepisy mówią, że gaśnica samochodowa nie powinna ważyć mniej niż 1kg. Oczywiście wielu ekspertów w tej dziedzinie zaleca zaopatrzenie się w większą gaśnicę do swojego samochodu. 

Legalizacja gaśnic samochodowych 

Aktualnie przepisy nie regulują legalizacji gaśnicy samochodowej, ale niedługo ma się to zmienić. Jednak, najważniejsze abyśmy sami pamiętali o swoim bezpieczeństwie i pilnowali legalizacji gaśnicy. Przeterminowana gaśnica może nie zadziałać, kiedy będziemy potrzebować jej użyć. Legalizacją gaśnic zajmują się profesjonalne firmy, które często zajmują się w szerszym znaczeniu bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Koszt legalizacji nie jest duży, dlatego warto zadbać, aby nasza gaśnica była jak najbardziej sprawna.Doskonałym przykładem firmy, która zajmuje się legalizacja gaśnic jest POL POŻ: https://pol-poz.pl/jak-czesto-robic-legalizacje-gasnic