Motoryzacja

Do czego potrzebne są filtry samochodowe?

Niewątpliwie, instalacja filtrów samochodowych jest dziś normą. Jednakże, nie każdy pamięta o tym, aby wymieniać czy to filtry kabinowe czy też filtry paliwa oraz powietrza. Jak często powinno się to robić? Do czego właściwie służą poszczególne rodzaje filtrów?

Zastosowanie filtrów paliwa

Jeśli chodzi o filtry paliwa, wydają się one być szczególnie istotne. Chronią one bowiem silnik przed szkodliwym działaniem niektórych składników paliwa. Nawet w najwyższej jakości paliwie znajdują się bowiem takie składniki, które jeśli regularnie przedostają się do silnika, prędzej czy później powodują jego uszkodzenie. Tym niemniej, jeśli tankuje się paliwo niskiej jakości, ryzyko zniszczenia silnika jest jeszcze większe, więc instalacja dobrego filtra w takim przypadku jest szczególnie ważna.

Wymiana filtrów paliwa powinna być regularna. Zawsze, kiedy filtry paliwa są już na tyle zapchane, że nie działają na sto procent swoich możliwości, powinno się je wymienić. Warto zauważyć, że zużycie filtrów zależy od kilku czynników. Po pierwsze, chodzi tutaj o eksploatację auta. Im więcej się nim jeździ, tym szybciej filtry nadają się do wymiany. Duże znaczenie ma również rodzaj oraz jakość używanego paliwa.

Ochrona przed powietrzem

Warto mieć na uwadze, że ochroną silnika przed zanieczyszczeniami zajmują się nie tylko filtry paliwa, ale również filtry powietrza. Ich zadaniem jest oczyszczenie powietrza przedostającego się pod maskę z zewnątrz. Filtry powietrza zatrzymują przede wszystkim pyły zawieszone w powietrzu, które mogą zapchać silnik.

Ochrona zdrowia pasażerów

Niewątpliwie, niemniej ważne od bezpieczeństwa silnika jest bezpieczeństwo pasażerów samochodu. Ażeby o nie odpowiednio zadbać potrzebne są filtry kabinowe. Ich zadaniem jest zatrzymanie różnego typu zanieczyszczeń, które z zewnątrz przedostają się wraz z powietrzem do wnętrza samochodu. Warto zauważyć, ze są to zarówno zanieczyszczenia mechaniczne, jak i gazowe. Dobre filtry kabinowe potrafią bez trudu zatrzymać je wszystkie. Więcej na temat, dlaczego nie należy oszczędzać na filtrach samochodwych dowiesz się z tego artykułu.

Więcej o filtrach dowiesz się na stronie: PZL Sędziszów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

70 − 66 =