Wyposażenie motoryzacyjne

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Europie

Czy planujesz odwiedzić inny kraj w Europie? Jeśli tak, należy pamiętać, że wszystkie kraje europejskie mają własne zasady dotyczące wyposażenia pojazdu, który pojazd ma obowiązek posiadać przez cały czas.

Chociaż istnieją przepisy międzynarodowe, wszystkie kraje mają własne przepisy dotyczące wyposażenia pojazdów. Np. w Wielkiej Brytanii wymaga się tylko czterech elementów:

  1. zapasowy zestaw żarówek,
  2. apteczka pierwszej pomocy,
  3. trójkąt ostrzegawczy,
  4. gaśnica samochodowa.

Oczywiście jest to tylko wymóg co do wyposażenia i urządzeń, ale warto pamiętać także, że samochody w Wielkiej Brytanii muszą mieć głębokość bieżnika co najmniej 1,6 mm, zapięte pasy bezpieczeństwa dla kierowców i wszystkich pasażerów, specjalne miejsca dla dzieci poniżej 3 roku życia oraz odpowiednie foteliki dla dzieci w wieku 3-12 (jeśli podróżuje na przednim siedzeniu). Inne kraje mają własne reguły, dlatego lepiej poznać wymagania przed podróżą.

Jak Konwencja wiedeńska wpływa na przepisy ruchu drogowego?

Niezależnie od tego, gdzie jeździsz w Europie, należy naturalnie zapoznać się z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym z 1968 r., Która określa minimalne wymogi dla pojazdów silnikowych i przyczep poruszających się między krajami. Jej cztery podstawowe zasady to:

  1. wszystkie pojazdy silnikowe i przyczepy muszą być zdatne do jazdy,
  2. pojazdy muszą mieć swój numer rejestracyjny ukazany z przodu i z tyłu – w przypadku motocykli, wymagany jest tylny,
  3. z tyłu powinny znajdować się oznaczenie identyfikujące kraj, który wydał numer rejestracyjny,
  4. pojazdy muszą nosić znaki identyfikacyjne. W przypadku pojazdów samochodowych obejmuje to znak lub nazwę producenta, numer fabryczny lub numer partii producenta na nadwoziu lub podwoziu oraz numer silnika. W przypadku przyczep będzie to znak towarowy lub nazwę producenta, numer fabryczny lub numer serii partii i numer fabryczny numeru partii producenta na korpusie lub podwoziu.

Załącznik 5 do Konwencji zawiera także podstawowe warunki techniczne, które muszą być egzekwowane przez wszystkie kraje-sygnatariusze. Jednakże może istnieć kilka wyjątków (zgodnie z załącznikiem 1). Ponadto Konwencja wyraźnie wyraźnie stwierdza, że każdy kraj jest mile widziany w celu rozszerzenia lub zaostrzenia podstawowych zasad zawartych w załączniku 5. Może się to zdarzyć tak długo, jak:

  • Nie jest to sprzeczne z postanowieniami załącznika,
  • Jest to warunek bezpieczeństwa na drogach danego kraju,
  • Obejmuje on listę wyjątków podanych w załączniku 1.

zestaw bhp do samochodu

Wymagane wyposażenie samochodu w przykładowych krajach UE

Norwegia: kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica, zapasowe żarówki.

Czechy: zapasowe żarówki, zapasowy bezpiecznik, apteczka pierwszej pomocy + rękawiczki gumowe, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, klucz do kół, kamizelka odblaskowa, podnośnik.

Węgry: zapasowe żarówki, gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza, kamizelka odblaskowa.

Niemcy: zapasowy zestaw żarówek, apteczka pierwszej pomocy + rękawiczki gumowe, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica

Odpowiednie zestawy możesz zakupić w sklepie pod tym linkiem http://sklep-ppoz.pl/pl/c/SAMOCHOD/334.