Akcesoria i gadżetyMotoryzacjaWyposażenie motoryzacyjne

Oleje przekładniowe w samochodach

Olej przekładniowy to jeden z najważniejszych elementów w skrzyni biegów, wpływając jednocześnie na jej żywotność. Zaniedbania co do jakości i ilości oleju w skrzyni biegów prowadzą głównie do awarii przekładni. Chcąc wymienić olej w skrzyni biegów musimy znać jego odpowiednie oznaczenie – uwaga nie może być dobrany przypadkowo!

Manualne skrzynie biegów montowane w coraz nowszych modelach samochodów są bardziej skomplikowanymi mechanizmami. Zatem wymagania stawiane przekładniom samochodowym to nie tylko niezawodność, ale także możliwość płynnej zmiany biegów i wydłużenie okresu jej żywotności.

olej przekladniowy

Odpowiedni olej przekładniowy

Kluczową kwestią aby uzyskać pełną sprawność skrzyni biegów podczas eksploatacji samochodu jest dobór odpowiedniego oleju. Musimy zwrócić uwagę na oleje ze względu na swoje przeznaczenie tj. czy jest to olej do skrzyni manualnej czy automatycznej.

Wybierając olej przekładniowy musimy wcześniej zapoznać się z jego klasyfikacją. Ta dzieli się na klasyfikację lepkościową SAE i jakościową API GL.

Podstawowe funkcje olejów przekładniowych:

  • zabezpieczenie antykorozyjne
  • smarowanie elementów przekładni
  • ochrona przed zatarciem
  • odprowadzanie ciepła
  • eliminowanie drgań

Oleje przekładniowe co prawda nie eksploatują się tak szybko jak np. olej silnikowy. Jednak to nie zwalnia nas z konieczności dbałości o układ skrzyni biegów. Tak więc jeśli producent nie zaleca jego okresowej wymiany, powinniśmy to zrobić nie rzadziej niż co 100 tysięcy kilometrów.

Decydując się na jego wymianę najlepiej dokonać zakupu w sprawdzonych i renomowanych sklepach motoryzacyjnych. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie narazimy skrzyni biegów na ewentualne problemy.

Przykładowy sklep motoryzacyjny z produktami smarnymi: http://www.benzyny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 3 =