Motoryzacja

Filtry kabinowe – ich rola oraz wymiana

Filtry kabinowe w samochodach pojawiły się stosunkowo niedawno, bo około 20 lat temu. Od razu okazały się jednak niezbędne. Nie wpływają one co prawda bezpośrednio na pracę silnika, jak np. filtry oleju lecz zapewniają większy komfort jazdy oraz chronią kierowcę oraz pasażerów przed szkodliwymi zanieczyszczeniami, które przedostają się z ulicy do wnętrza samochodu.

Jaki funkcję pełnią filtry kabinowe?

Zastosowanie filtrów kabinowych we wnętrzu samochodu pomaga zachować “świeżość” we wnętrzu samochodu oraz uchronić je od wilgocią. Samochody, w których filtry kabinowe nie są wymieniane często mają problem z przykrym zapachem we wnętrzu. Dodatkowo szyby we wnętrzu znacznie szybciej parują ze względu na dużą wilgoć panującą w samochodzie. Zapchana filtry kabinowe mogą być tez utrapieniem dla osób z objawami alergicznymi. W wnętrzu samochodu samochodu z takimi filtrami mogą utrzymywać się różnego rodzaju uczulające zanieczyszczenia oraz pyłki roślin. Nawet osoby nieuczulone na nic przy wielogodzinnej jeździe w kabinie samochodu ze słaba filtracją mogą dostać zawrotów głowy spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem oraz spalinami. Wszystko to sprawia, że wymiana filtrów w odpowiednim czasie wydaje się konieczna.

filtr kabinowy do samochodu

Jak często wymieniać filtry kabinowe?

Zaleca się, aby filtry kabinowe wymieniać raz do roku lub po pokonaniu około 15 tys. km. Oczywiście wszystko zależne jest też od tego w po jakiego rodzaju drogach samochód przeważnie posługuje. Jeśli często są to zanieczyszczone, szutrowe drogi, to możliwe , że wymiana filtra kabinowego będzie musiała nastąpić szybciej. Przeważnie filtry kabinowe są podczas okresowego przeglądu samochodowego. Można również samemu wymienić filtr na nowy, co nie należy do szczególnie skomplikowanych czynności. Problem może być jedynie jego lokalizacja, bowiem jest ona zależna od producenta samochodu, a czasami także od modelu. Można jednak szybko to zweryfikować zaglądając po pomoc do internetu.

Zakończenie

Na rynku występują obecnie dwa typy filtrów kabinowych – standardowy oraz filtr kabinowy z węglem aktywnym. Ten drugi jest bardziej skuteczny, ale jednocześnie droższy. Obojętnie na jaki się zdecydujemy, to lepiej jest wybrać filtr od uznanego producenta, jak PZL Sędziszów. Nie będzie on szczególnie droższy, a za to trwalszy i wydajniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 1