Motoryzacja

Początek sezonu – przygotuj się i uniknij problemów!

Sezon rolniczy w pełni! Po tym jak przygotowaliśmy sprzęt do działania, trzeba go teraz doglądać, po to aby nie doprowadzić swoich maszyn rolniczych do mniejszych lub większych awarii. Czemu jest to aż takie ważne?

Filtry powietrzaWszyscy znamy to uczucie. Praca wre, teoretycznie jesteśmy do niej dobrze przygotowani, wszystko zostało przygotowane do tego, żeby nasza produkcja rolna była w danym roku jak najwyższa. Wtem tę pozorną sielankę przerywa jakaś awaria. W ciągu chwili stajemy pod ścianą nazywającą się „wstrzymanie pracy”, a zamiast przyrostu zysków jedyne co nam przychodzi liczyć, to straty wynikające z opóźnień. O tym, jak kończą się nieoczekiwane awarie i co zrobić na początku sezonu, żeby ich uniknąć, traktować będzie niniejszy tekst.

Problemy z sercem maszyny

Większość awarii maszyn rolniczych, na których pracujemy, jest problematyczna, ale nie niemożliwa do naprawy. Czasem wiąże się z wymianą jakiegoś elementu, czasem z jego naprawą. Jak wiadomo, generuje to koszty, natomiast bywają awarie szczególnie dotkliwe. To te dotyczące silnika maszyny. Czym innym bowiem jest chwilowa przerwa w działaniu spowodowana konserwacją czy naprawą maszyny, czym innym – konieczność kosztownej wymiany silnika, który przykładowo przez źle działające filtry oleju uległ zniszczeniu. O ile koszty napraw maszyn rolniczych rzadko są niskie, o tyle problemy z silnikiem to już kwoty rzędu kilku a czasem nawet i kilkunastu tysięcy złotych. A jak tu brać pieniądze na tego typu naprawy w momencie, w którym nasze dochody z powodu problemów ze sprzętem się zmniejszają? Tak oto koło się nakręca.

Wspomniane wyżej filtry do maszyn rolniczych to swoją drogą rzeczywiście częsty problem dotyczący silników i ich żywotności. Stąd też, dobrze jest na początku sezonu zadbać o to, żeby doszło do ich wymiany. Nie zajmuje to wiele czasu, nie kosztuje zbyt wiele, a na pewno mniej niż nowy silnik, którego naprawa wstrzymuje nam pracę w samym środku rolniczej zawieruchy. Jak widać, taka drobnostka jak filtry hydrauliczne potrafi zepsuć dobrze zapowiadający się sezon.

Przygotuj się do pracy!

Filtry do maszyn rolniczychZbadanie czy wszystkie filtry do maszyn rolniczych są sprawne to jedno – kompletny przegląd maszyn przed rozpoczęciem sezonu to inna sprawa. Nie wolno o tym zapominać – start pracy w nowym roku powinien być poprzedzony gruntownym przeglądem wykorzystywanego sprzętu. Nie może być tak, że rolnik w trakcie pracy nie jest pewien, w jakim stanie są jego maszyny i co może w nich lepiej lub gorzej funkcjonować. Ponadto, zbadanie sprawności maszyn pomoże nam zawczasu przygotować się na pewne problemy. Jeśli widzimy, że któraś z części prasy czy kombajnu nie działa i być może w najbliższym czasie ulegnie zniszczeniu, to nawet jeśli na samym początku sezonu nie mamy pieniędzy bądź czasu, by ją wymienić, będziemy mogli odłożyć fundusze na późniejszą naprawę. Jak wszędzie w życiu – najważniejsze więc to mieć jakiś dobry plan.

Co jeśli mimo dobrego przygotowania do sezonu nie udało się uniknąć problemu? Przede wszystkim nie panikować. Jeśli w miarę możliwości przygotowaliśmy się na taką ewentualność, bądź też mamy plan awaryjny – zacznijmy go spokojnie, krok po kroku realizować. Jeśli nie – szukajmy rozwiązań doraźnych. Być może któryś z naszych sąsiadów ma maszynę, którą możemy wypożyczyć na jakiś czas, być może jest możliwość wzięcia niedrogiej i szybkiej pożyczki w banku, która pozwoli nam podreperować się finansowo w związku z naprawą, a może jest szansa na to aby pracę, której nie udało nam się wykonać w terminie, nadrobić chwilę później. Pamiętajmy bowiem, że z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji zawsze jest jakieś wyjście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

81 − 78 =