Wyposażenie motoryzacyjne

Kombinezony kartingowe – co i jak?

Wiele osób decydując się na udział w profesjonalnych zawodach kartingowych nie zdaje sobie sprawy z tego jak duże znaczenie ma odpowiedni kombinezon kartingowy. Tymczasem to podstawowy i niezbędny element wyposażenia. Czym powinien zatem cechować się odpowiedni kombinezon sportowy?

Dlaczego kombinezon jest taki ważny?

Podstawowe zadanie kombinezonu to ochrona ciała zawodnika przed mikourazami, o które nietrudno podczas zwykłego wyścigu, oraz płomieniami. Ta druga cecha jest typowa tylko dla droższych modeli kombinezonów kartingowych, które opatrzone są specjalną naszywką homologacyjną. Takie kombinezony wykonywane są z wysokiej jakości materiału, który wygłusza ogień i daje zawodnikowi nieco czasu na bezpieczne upuszczenie zagrożonego pożarem pojazdu. Na ogół jest to kilkanaście sekund. Poza tym bardzo często kombinezony sportowe są też nośnikiem informacji różnego rodzaju. Na takim stroju znajdują się barwy klubowe oraz oczywiście logotypy ewentualnych sponsorów zawodnika.

kombinezon rajdowy

Jaki materiał sprawdza się najlepiej?

O jakości kombinezonu kartingowego świadczą w zasadzie dwa jego parametry – gramatura i ilość warstw wykorzystanego do uszycia kombinezonu materiału. Im większa jest ich liczba, tym większe oczywiście bezpieczeństwo dla kierowcy. Od ewentualnego ognia oddziela go bowiem większa ilość materiału. W przypadku kombinezonów homologowanych muszą to być co najmniej dwie warstwy, ale najczęściej są to modele z trzema warstwami. Kolejna ważna cecha kombinezonu to jego gramatura. Informuje ona o tym ile waży jeden metr kwadratowy wykorzystanego w produkcji materiału. W tym przypadku im niższa wartość, tym większy jest komfort użytkowania stroju, a tym samym większa swoboda ruchów dla zawodnika. Dobrej klasy kombinezony kartingowe przy trzech warstwach materiały mają niska gramaturę do 400 gram. Najlepsze kombinezony jakie obecnie spotkać można na rynku mają gramaturę rzędu 230 gram. Zatem cały kombinezon niekiedy nie waży więcej niż 800 gram. Niektóre kombinezony dodatkowo zawierają metanol i jony srebra. Dzięki tym związkom zawodnik nie poci się i nie powstają nieprzyjemne zapachy. Ponadto metanol niejako ochładza ciało nie dopuszczając do rozwoju bakterii chorobotwórczych.

kombinezon kartingowy