Motoryzacja

Przeglądnij filtry na wiosnę!

Przygotowując samochód do przeglądu zazwyczaj dbamy o to, by na stację diagnostyczną przyjechał on w stanie przynajmniej mocno zbliżonym do idealnego. Wszystko po to, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko ewentualnego odnalezienia usterki przez technika na stacji diagnostycznej. W ferworze testów ogumienia i kontroli jakości hamulców, często jednak zapominamy o całkiem istotnym elemencie pojazdu – filtrach.

filtr powietrzaO tym, jak istotne z punktu widzenia prowadzącego pojazdem są filtry można napisać całą księgę. Niestety użytkownicy często zapominają o tym, bądź odkładają wymiany filtrów na bliżej nieokreśloną przyszłość – zazwyczaj jest to powodowane szukaniem oszczędności. Sprawdzane i wymieniane są bardziej „popularne” elementy samochodu, natomiast filtry bywają traktowane po macoszemu. O tym, jak błędne jest to podejście traktuje niniejszy artykuł, a idealnym momentem, żeby ze starymi praktykami zerwać może być wspomniany wyżej przegląd samochodu.

Chcesz sprawnego silnika? Zadbaj o filtry!

Można wymienić przynajmniej dwa rodzaje filtrów, których poprawne funkcjonowanie determinuje odpowiednią jakość pracy silnika samochodu. Przede wszystkim istotne są filtry oleju – jego odpowiednie działanie sprawia, że w oleju nie znajdują się tak zwane odpadki z pracy silnika. Mowa tu o wszelkich opiłkach i produktach ubocznych tarcia elementów silnika o siebie. Drugim filtrem, na którego jakości powinno zależeć wszystkim, którzy cenią sobie odpowiednią jakość pracy swojego pojazdu jest filtr powietrza – funkcjonując prawidłowo, filtr ten jest w stanie oczyścić zasysane do silnika powietrze. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza na terenach o dużym zapyleniu i zanieczyszczeniu powietrza. Temat ten, w czasach postępującego kryzysu smogowego zdaje się być szczególnie na czasie. Warto pamiętać, że w zależności od samochodu, filtry będą się różnić. Wiadomo, że filtry do samochodów ciężarowych są narażone na nieco inne obciążenia, stąd też muszą one być większe, a także wydajniejsze, aby skutecznie filtrować powietrze a co za tym idzie, zwiększać żywotność naszej jednostki napędowej.

Kierowco, oddychaj swobodnie!

Przygotowując się do przeglądu i analizując sprawność filtrów, jakie posiadamy w swoim samochodzie, nie powinniśmy zapominać o filtrach kabinowych. Często słyszy się opinie, że tego typu elementy są istotne jedynie, jeśli samochodem poruszają się osoby mające problemy z układem oddechowym – na przykład astmatycy. Jest racją, że dla nich sprawne działanie filtra kabinowego jest szczególnie ważne, natomiast nie jest to powód, dla którego osoby zdrowe nie powinny zadbać o jakość powietrza wewnątrz samochodu. Dość powiedzieć, że nieodpowiednio filtrowane powietrze, które dostaje się do kabiny, na przykład podczas klimatyzacji, może być powodem tego, że dotychczas całkiem zdrowy kierowca nabawi się jakiejś alergii, lub innych problemów z płucami.  Dlatego też nie warto oglądać się na powszechne a niekoniecznie prawdziwe opinie. Najbardziej optymalnym jest, aby wymieniać filtry kabinowe raz do roku. Okres tuż po zimie jest zaś ku temu najlepszym momentem z racji nagromadzenia zanieczyszczeń wewnątrz takiego filtra.

Wymieniamy filtry hydrauliczne

Wspominaliśmy już o samochodach ciężarowych, na koniec warto do nich wrócić. Poruszając tematykę przeglądu filtrów pod względem ich działania, nie należy zapominać o filtrach hydraulicznych. Pamiętać trzeba, że wiele układów, zarówno w maszynach rolniczych, jak i samochodach ciężarowych i autobusach pracuje za pomocą tak zwanej cieczy roboczej. Mowa tu między innymi o układach wspomagających czy skrzyniach biegów. Aby działały one poprawnie i z pożytkiem dla pojazdu, dana ciecz musi być absolutnie jak najczystsza – tutaj wchodzą w grę właśnie filtry hydrauliczne. Po raz kolejny wiec widzimy, że zadbanie o odpowiednią jakość filtra jest dbaniem o odpowiednią jakość pracy całego pojazdu. Nie wolno więc zapominać również i o nich. Generalnie zaś warto w podsumowaniu zauważyć, że jak wykazaliśmy powyżej, nie jest możliwe sprawne funkcjonowanie naszego samochodu bez czystych i na bieżąco wymienianych filtrów. Wykorzystajmy więc wiosnę i okres przeglądów do tego, by zadbać i o ten element naszego wehikułu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

39 + = 47