Poradnik

Lemiesze – ważniejsze niż myślisz!

Lemiesze wykorzystywane są do ciężkich prac od wielu lat. Wcześniej wykorzystywane były głównie do pracy na polach, obecnie cieszą się ogromną popularnością w branży przemysłu budowlanego. To przede wszystkim lemiesz do łyżki – czy do koparki, ładowarki czy spycharki – odpowiada za sprawną, ekonomiczną i bezpieczną pracę maszyny. Gdzie zatem można zastosować lemiesz i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru? Podpowiadamy w naszym artykule!

Jakie jest zastosowanie lemieszy? 

Lemiesz do łyżki ma jasno określone zadanie – poradzić sobie z glebą, z którą nie poradziłaby sobie klasyczna łyżka. Lemiesze muszą być przede wszystkim wykonane z solidnego, nie uginającego się i odpornego na ścieranie tworzywa, najczęściej jest to wysokiej jakości stal. Muszą być one również odpowiednio naostrzone, aby mogły poradzić sobie z niemal każdym zadaniem. Tak więc na jakich terenach stosowane są lemiesze do łyżek? Przede wszystkim na trudnych terenach, gdzie gleba w dużym procencie składa się z gliny, znajduje się w niej sporo mniejszych i większych kamieni lub korzeni, a także na glebie twardej i zbitej. Lemiesz do łyżki, który jest dobrze naostrzonny i dopasowany do modelu, bez problemu wbije się w ziemię, pokonując przeszkody. Dzięki temu czas pracy jest znacznie skrócony, a sama praca znacznie efektywniejsza. To również sposób na zadbanie o inne części maszyny – na przykład tłoki i system hydrauliczny. Zastosowanie lemieszy przyczynia się również do zmniejszenia spalania paliwa przez maszynę. 

Odpowiedni wybór lemiesza to podstawa!

Pamiętajmy, że lemiesz do łyżki musi być odpowiednio dopasowany. Warto więc zwrócić uwagę na jego masę, obciążenie maszyny ale przede wszystkim na zalecenia producenta co do wyboru osprzętu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz wybór jest słuszny i odpowiedni dla danej maszyny. W razie wątpliwości należy zwrócić się również o pomoc do pracowników sklepu. 
O lemieszach przeczytasz również https://entrack.pl/lemiesze/.