Uncategorized

Pasy transportowe – jak wybrać?

Pasy zabezpieczające ładunek są niezbędnym akcesorium przy transporcie. Pozwalają, by odpowiednio zabezpieczyć przedmioty. Potrzebujesz ich i nie wiesz jakie wybrać? Przeczytaj poniższy artykuł.

Pasy transportowe z napinaczem 

Pasy transportowe z napinaczem to pasy dwuczęściowe, które składają się z części krótkiej, czyli pasa z napinaczem oraz części długiej, czyli taśmy. Można je stosować wszędzie gdzie dostępne są dwa punkty zaczepienia. Mogą być używane zarówno do zabezpieczenia lekkich jak i bardzo ciężkich ładunków.

Pasy zabezpieczające ładunek- rodzaje

Pasy transportowe ze względu na rodzaj użytkowania możemy podzielić na kilka podstawowych modeli. Pasy jednoczęściowe i dwuczęściowe to pasy o zastosowaniu uniwersalnym. Pasy zabezpieczające ładunek do listew od uniwersalnych różnią się jedynie tym, że są wyposażone w specjalne haki, które pasują do list kotwicznych montowanych przy kontenerach. Następnym modelem są pasy 550daN ERGO i KRONE, które wymagane są do zabezpieczenia ładunków wożonych na terenie Austrii, Niemczech czy Szwajcarii. Posiadają mechanizm napinający o dłuższej rączce, która pozwala na napięcie taśmy z większa siłą, dzięki czemu ładunek może zostać mocniej dociśnięty do podłoża. Tego typu pasy zabezpieczające ładunek to pasy stosowane do naczep typu KRONE.

Ostatnim modelem są pasy do lawety, które wykorzystywane są do mocowania auta na lawecie. Od uniwersalnych modeli różnią się jedynie zastosowaniem trzeciego haka oraz kostek lub gumowego ochraniacza, które zapobiegają zsunięciu się pasa z opony.

Następnym kryterium podziału pasów transportowych jest sposób ich mocowania. Do wyboru mamy pasy dwuczęściowe, czyli pas transportowy z napinaczem lub pasy jednoczęściowe, czyli pasy ściągające lub  pasy do opasania. Pasy dwuczęściowe stosujemy wtedy, gdy mamy dwa punkty zaczepienia. Posiadają one dwa haki. Gdy nie mamy żadnych punktów zaczepienia wybieramy pasy jednoczęściowe, które nie mają haków. Działają okalając ładunek, tworzą pętlę na około niego. Wytrzymałość pasów zależy od szerokości i koloru paska. Ostatnim wyborem jakiego musimy dokonać jest dobór odpowiedniej dla nas długości. 

Więcej na temat pasów transportowych zabezpieczających załadunek znajdziesz na stronie: https://www.na-haku.eu/category/zabezpieczenie-ladunku-pasy-napinacze-akcesoria