Uncategorized

Elementy maszyn – tuleje wieloklinowe i wały

Wałki wieloklinowe inaczej nazywane są wielowypustami. Są to bardzo ważne elementy w budowie wielu maszyn. To na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wieloklinów, to materiał, z którego zostały zrobione, a także wymiary. Dzięki temu mamy pewność, że wielokliny będą doskonale pasować do naszego rodzaju maszyny. 

Wielokliny – wielowypusty do maszyn 

Wałki wieloklinowe i tuleje, to elementy, które są odpowiedzialne za przenoszenie wysokich momentów skręcających. Dzięki specjalnym wypustkom, jest to rodzaj połączenia ruchomego, które odpowiada za wiele elementów w różnego rodzaju maszynach. Wielokliny również można znaleźć w samochodach – ogólnie mają bardzo szerokie zastosowanie. Wielokliny możemy znaleźć niemal w każdej gałęzi przemysłu np. motoryzacyjnym, spożywczym czy rolniczym. Aby wielokliny były sprawne, muszą być wykonane z wysokiej jakości stali – najczęściej jest to C45 (wg ESN 12 050). Również wielokliny muszą być produkowane wg normy ISO 14 (DIN 5463). 

Wielokliny – wielowypustowe wałki – rodzaje 

W wałkach wieloklinowych przede wszystkim  do zalet należy przenoszenie nawet większych obciążeń. Również do zdecydowanych zalet należy doskonałe prowadzenie i centrowanie w połączeniach ruchowych a także bardzo dokładne połączenie. Warto zwrócić uwagę, że wielokliny muszą być idealnie dopasowane do naszych potrzeb, dlatego też warto wybrać sprawdzonych specjalistów w tej dziedzinie. Doskonałym przykładem jest tutaj firma Polmech: https://wielokliny.pl/. Do wyboru mamy np. wały o różnych średnicach, a także tuleje wieloklinowe z kołnierzem i bez kołnierza. Kolejnym, ważnym jeszcze rozróżnieniem wieloklinów, jest to ze względu na rodzaj materiału, z którego są zbudowane. Możemy np. rozróżnić wielokliny ze stali nierdzewnej, brązu i stali. W zależności od naszych potrzeb, powinniśmy wybrać inny rodzaj tulei i wałów. 

Wielokliny to elementy maszyn, które są stosowane w niemal każdej branży, która wykorzystuje właśnie maszyny. Jak wiemy, mało jest branż, które tego nie robią – dlatego warto zainteresować się sposobem działania wieloklinów i ich rodzajami.